A tűzi horganyzás hatása a környezetre

A Gradina Cink a BAT-ot (Best Available Techniques) alkalmazza működése során. A BAT a rendelkezésre álló és gazdaságilag megvalósítható leghatékonyabb és legfejlettebb technikákat, eljárásokat és gyakorlatokat képviseli a szennyezőanyag-kibocsátás csökkentésére, a természeti erőforrások védelmére és a környezet megőrzésére, figyelembe véve a műszaki, gazdasági és egyéb releváns tényezőket.

A BAT fejlesztése és frissítése a legújabb technológiai és tudományos kutatási eredmények alapján történik.

Cégünk gondoskodik a munkatársak közötti tudás- és információmegosztásról. Emiatt a vezetőség folyamatosan tart képzéseket, a munkaegészségügyi és -biztonsági, valamint ökológiai képzések pedig kulcsfontosságúak.

A tűzihorganyzott elemek korrózióvédettek. A tűzi horganyzás során egy cinkréteget visznek fel a fém felületére, így a korrózió először a cinken jelenik meg az acél helyett. Ezt cink-áldozatnak nevezik, és a cink lesz az áldozati fém, amely azelőtt korrodálódik, mint az alatta lévő fém.

Meghosszabbítja a fémelemek élettartamát és megakadályozza azok elhasználódását. Ez érinti az acél és acélelemek előállításának globális csökkenését, valamint az egyéb erőforrások teljes csökkenését, a környezetbe kerülő káros anyagok kibocsátásának csökkenését, valamint az acél beszerzéséhez és feldolgozásához felhasznált energiafelhasználást.

A horganyzás során a hulladék kemény cink és cinkhamu formájában keletkezik. Ezeket a hulladékanyagokat azonban újrahasznosítják, a cinket kivonják belőlük, és újra felhasználják. Az újrahasznosított cinket különféle célokra használják az építőiparban, az elektronikában, az autóiparban, a gyógyszeriparban és más iparágakban.

Amikor az elemeket a cinkolvadékba merítjük, az égés következtében különféle részecskék kerülnek a levegőbe. Emiatt tisztítóberendezést – fehér füstszűrőt – használnak. Ez az eszköz rendkívül hatékony és eltávolítja a levegőből a szennyező elemeket, a porszerű anyagoktól a gáznemű szervetlen vegyületekig. A finom por formájában lévő szennyező anyagok hulladéknak minősülnek, és mint ilyenek, a tárolási és feldolgozási technológiákkal együtt engedéllyel rendelkező cégeknek adják át. A gyárunkban telepített fehér füstszűrő speciális szűrési technológiát alkalmaz, amely a jogszabályban előírtnál lényegesen alacsonyabb részecskeszintre tisztítja a levegőt.

A kémiai előkészítés egy olyan fázis, amely megelőzi az olvadt cinkbe való merítés folyamatát. Az elemeket zsírtalanítják, megtisztítják és folyósító oldatba merítik. A kémiai előkészítési fázis zárt kamrában lévő kádakban zajlik, és minden kádban önálló szívóvezetékek vannak, amelyek megakadályozzák a légszennyezést és védik a dolgozók egészségét. A kémiai előkészítési fázisból származó gőzök a tisztítóberendezésbe – egy nedves mosóba – kerülnek. A nedves mosó egy olyan eszköz, amely vízáramot használ, és folyékony diszperzió segítségével a savas gőzök lehullanak és a készülék alján a folyadékban maradnak. Amikor a tisztító vizében lévő részecskék mennyisége elér egy bizonyos szintet, a szennyezett vizet az egyes kádak szintjének pótlására használják fel a vegyszeres előkészítés részeként. Így a tisztítófolyadékban visszamaradt savas gőzök nem hulladékfolyadékot jelentenek, hanem a folyamat során visszakerülnek.

A tűzihorganyzás szolgáltatást követő üzemünkben minden lépést és folyamatot a legkorszerűbb program és további szoftvereszközök segítségével felügyelünk. Ez minimalizálja az emberi tényező hibáit, mivel egy egyedi szoftverrendszer teszi lehetővé a monitorozást.

Azt is érdemes megemlíteni, hogy a tűzihorganyzási folyamat minden szakaszában nem keletkezik szennyvíz. Élettartamuk lejárta után az elemek kémiai előkészítésével új folyadékok keletkeznek, a felhasznált folyadékok és a keletkező iszap pedig az arra jogosult kezelőkhöz kerül. Ennek a hulladéknak a nagy részét újrahasznosítják, a savakat speciális módszerekkel és rendszerekkel regenerálják.

Ekologija